Daily Archives: 27/11/2015

Την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2015 και ώρες 15:00-16:30 το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Αειφόρος Αγροτική Παραγωγή και Διαχείριση Περιβάλλοντος» του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργάνωσε εκδήλωση με θέμα «Οικολογία και Γεωπονική Επιστήμη: Αστικοί Μύθοι, Ιδεοληψίες και Στερεότυπα». Η εκδήλωση, η οποία ήταν ανοικτή για το κοινό, πραγματοποιήθηκε στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και με αυτή ξεκινά ο φετινός κύκλος των ομιλιών διακεκριμένων επιστημόνων στο πλαίσιο του Π.Μ.Σ. Στο τέλος χορηγήθηκε βεβαίωση παρακολούθησης στους/στις συμμετέχοντες/ουσες που την τίμησαν με την παρουσία τους.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Δημήτρης Κ. Σταμόπουλος. Ο Δημήτρης Κ. Σταμόπουλος είναι πτυχιούχος της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και Διδάκτωρ (Docteur Ingénieur en Ecologie – Ethologie) του Πανεπιστημίου François Rabelais (Tours, France). Διετέλεσε επί σειρά ετών Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Ζωολογίας και Παρασιτολογίας, καθώς και Διευθυντής του Τομέα Φυτοπροστασίας της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Κατά την περίοδο 1993-2000 διετέλεσε Αντιπρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής και Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ασχολείται με τη μελέτη των εντόμων που προσβάλλουν τις μεγάλες καλλιέργειες, τα αποθηκευμένα προϊόντα, καθώς και με τη βιολογία-ηθολογία των υδρόβιων εντόμων. Είναι συγγραφέας των βιβλίων: «Έντομα αποθηκών, μεγάλων καλλιεργειών και λαχανικών» (1995), «Υδρόβια εντομολογία» (2007), «Εχθροί αποθηκευμένων προϊόντων, μουσείων και κατοικιών» (2008, 2013).

Νοεμβρίου 2015
« Oct   Dec »