Την Πέμπτη 7 Μαΐου 2015 και ώρες 15:00-17:00 το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Αειφόρος Αγροτική Παραγωγή και Διαχείριση Περιβάλλοντος» του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργάνωσε διάλεξη με θέμα «Η Γεωργία Μειωμένων Εισροών στην Ελλάδα». Κύριος ομιλητής ήταν ο κ. Γεώργιος Ζαλίδης, Καθηγητής Ρύπανσης και Υποβάθμισης Εδαφών στη Γεωπονική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης. Η εκδήλωση, η οποία ήταν ανοικτή για το κοινό, πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και στο τέλος χορηγήθηκε βεβαίωση παρακολούθησης στους/στις συμμετέχοντες/ουσες.

Την εκδήλωση τίμησε με την εισήγησή του ο Καθηγητής, κ. Γεώργιος Ζαλίδης. Ο κ. Γ. Ζαλίδης είναι απόφοιτος της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με διδακτορικές σπουδές στο τμήμα Εδαφολογίας και μεταδιδακτορικές σπουδές στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικής Περιβάλλοντος στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Michigan. Σήμερα, κατέχει τη θέση του Καθηγητή Ρύπανσης και Υποβάθμισης Εδαφών. Είναι Διευθυντής του Εργαστηρίου Τηλεπισκόπησης και Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών και Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Εδαφολογίας στη Γεωπονική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, καθώς και Επιστημονικά Υπεύθυνος του Interbalkan Environment Center (i-BEC). Έχει δημοσιεύσει πάνω από 200 ερευνητικά άρθρα, με πάνω από 50 προφορικές παρουσιάσεις σε συνέδρια και έχει συμμετάσχει σε περισσότερα από 50 ερευνητικά προγράμματα. Η έρευνά του επικεντρώνεται σε θέματα όπως η ρύπανση του εδάφους, η ποιότητα του εδάφους και η βιωσιμότητα, η βιοαποκατάσταση των υποβαθμισμένων περιοχών, η αναστήλωση και αποκατάσταση των υγροτοπικών οικοσυστημάτων, η απογραφή υγροτόπων και η χαρτογράφηση.