Tην Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 και ώρα 17:00 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με τίτλο «Συστήματα τηλεπισκόπησης για την χαρτογράφηση βιοτικών και αβιοτικών καταπονήσεων των φυτών» στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Αειφόρος Αγροτική Παραγωγή και Διαχείριση Περιβάλλοντος» του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με κεντρικό ομιλητή τον κ. Victor Alchanatis. Η διάλεξη πραγματοποιήθηκε στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Γεωπονικής Σχολής (Φυτόκο) και χορηγήθηκε βεβαίωση παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.

Κεντρικός ομιλητής ήταν ο κ. Victor Alchanatis, Διευθυντής και Ερευνητής στο Institute of Agricultural Engineering στο ARO. Ο κ. Alchanatis κατέχει διπλώματα B.Sc. και M.Sc. στην Γεωργική Μηχανική από το Ίδρυμα Technion, Haifa, με ειδικότητα στο έδαφος, το νερό και την μηχανική αρδεύσεων. Το Διδακτορικό του στην Γεωργική Μηχανική στο ίδιο Πανεπιστήμιο αφορούσε στην επισκόπηση μέσω computer και στην επεξεργασία εικόνας. Υπηρέτησε ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Texas A&M University από το 1993 έως το 1995, και ειδικεύτηκε στην φασματική απεικόνιση και στην επεξεργασία εικόνας σε πραγματικό χρόνο (real time image processing). Από το 1995 είναι ερευνητής στο Ινστιτούτο Γεωργικής Μηχανικής στο ARO, και σήμερα υπηρετεί ως Διευθυντής του Ινστιτούτου. Κατά την διάρκεια των προηγούμενων 10 ετών, υπήρξε Πρόεδρος του Τμήματος Τηλεπισκόπησης, Εκμηχάνισης και Πληροφορικής Μηχανικης για 6 χρόνια. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 60 εργασίες σε διεθνή περιοδικά επιστημονικού κύρους, πάνω από 100 εργασίες σε άλλα περιοδικά και σε Συνέδρια, υπήρξε προσκεκλημένος εκδότης ειδικής έκδοσης του περιοδικού Biosystems Engineering, και σήμερα είναι μέλος του Editorial Board των εξής περιοδικών: 1) Biosystems Engineering και 2) Precision Agriculture.