Tην Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016 και ώρα 15:00 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών πραγματοποιήθηκε διάλεξη με τίτλο «Conservation of Biological Diversity in the Botanical Gardens of Russia» με ομιλητές τους Καθηγητές κκ. Demidov A. και Potapova S. εκπροσώπους της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών. Η ανωτέρω διάλεξη εντάσσεται στη σειρά διαλέξεων που πραγματοποιούνται από Διακεκριμένους Επιστήμονες στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Αειφόρος Αγροτική Παραγωγή και Διαχείριση Περιβάλλοντος» του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και απευθύνεται στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, στην ευρύτερη πανεπιστημιακή καθώς και επιστημονική κοινότητα.

Οι παραπάνω διακεκριμένοι ομιλητές παρουσίασαν το βοτανικό κήπο της Μόσχας με ιδιαίτερη έμφαση στις ερευνητικές δραστηριότητες που πραγματοποιούνται εκεί. Από τη συζήτηση που ακολούθησε αναδείχθηκε η διάθεση των εκπροσώπων της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών για διεύρυνση των επαφών με το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας  με στόχο τη δημιουργία συνεργασίας στο πλαίσιο ερευνητικών δραστηριοτήτων, και ανταλλαγή επιστημονικών επισκέψεων μεταπτυχιακών φοιτητών και επιστημόνων.