Την Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2015 και ώρες 15:00-17:00 το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Αειφόρος Αγροτική Παραγωγή και Διαχείριση Περιβάλλοντος» του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργάνωσε διάλεξη με θέμα «Παρθένο Ελαιόλαδο και Φύλλα Ελιάς ως Σπουδαία Λειτουργικά Συστατικά με Σημαντική Συμβολή στην Υγεία». Κύριος ομιλητής ήταν ο κ. Απόστολος Κυριτσάκης, πρώην Καθηγητής Ελαιολάδου-Λιπαρών Υλών του Αλεξάνδρειου ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Η εκδήλωση, η οποία ήταν ανοικτή για το κοινό, πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και στο τέλος χορηγήθηκε βεβαίωση παρακολούθησης στους/στις συμμετέχοντες/ουσες. Επιπλέον πριν την έναρξη της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε ελαφρύ γεύμα, ώστε οι φοιτητές/ήτριες του Π.Μ.Σ. με ακαδ. έτος εισαγωγής το 2014-2015 να συζητήσουν με τον ομιλητή.

Ο κ. Κυριτσάκης είναι πρώην Καθηγητής Ελαιολάδου – Λιπαρών Υλών του Αλεξάνδρειου ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και πρώην Διευθυντής της Σχολής Τροφίμων και Διατροφής του Α-ΤΕΙΘ. Επιπλέον, είναι μέλος της Ακαδημίας Ελαιολάδου της Ιταλίας, Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής του Φεστιβάλ Ελαιολάδου-Ελιάς, Πρόεδρος της Εταιρίας Ανάπτυξης Εννιά Χωριών Χανίων Κρήτης, Πρόεδρος του Ομίλου Φίλων Καστάνου-Ελαιολάδου και Πρόεδρος του Ελληνικού Παρατηρητηρίου Οξειδωτικού Στρες. Έχει προχωρήσει στη δημοσίευση πλήθους εργασιών σε αναγνωρισμένου κύρους διεθνή περιοδικά με πολλές βιβλιογραφικές αναφορές και έχει συμμετάσχει σε Ελληνικά και πολλά διεθνή συμπόσια και συνέδρια (σε αρκετά ως προσκεκλημένος ομιλητής) σε Ν. Αμερική, Η.Π.Α, Αφρική, Τουρκία, Ευρώπη, Αυστραλία (γνωστός ως Απόστολος του Ελαιολάδου). Είναι ο συγγραφέας των βιβλίων:
• «ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ» (1988- βραβείο Ακαδημίας Αθηνών),
• “OLIVE OIL” (AOCS, 1990),
• “OLIVE OIL second edition – FROM THE TREE TO THE TABLE” (FOOD NUTRITION PRES, 1998),
• «ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ» (ΑΓΡΟΤΥΠΟΣ, 2002),
• «ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ–ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ- ΒΡΩΣΙΜΗ ΕΛΙΑ –ΠΑΣΤΑ ΕΛΙΑΣ» (ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ, 2007).