Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου και ώρα 15:00 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η διάλεξη με τίτλο«Λειτουργικά Τρόφιμα και Υγεία: Αλήθειες – Μύθοι και Προκλήσεις για τη Βιομηχανία Τροφίμων» με ομιλητή τον κ. Κωνσταντίνο Μπιλιαδέρη, Καθηγητή του  Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκε η φοιτήτρια του Π.Μ.Σ., κα Λιάβα Βασιλική, η οποία συγκέντρωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία κατά την εισαγωγή της το ακαδ. έτος 2016-2017. Το βραβείο συνοδεύεται από υποτροφία ύψους 500 ευρώ η οποία χορηγείται με τη μορφή απαλλαγής από μέρος των διδάκτρων. Επιπλέον στο τέλος της διάλεξης χορηγήθηκε βεβαίωση παρακολούθησης στους παρευρισκομένους.